O nas

Poznaj historię Winnicy Silensi

WINNICA

Założona w 2015 roku przez 2. pokolenie rodziny Stefańskich, przybyłej w 1947 roku z okolic Laon we Francji do Wernersdorf – dziś Wojnarowice, jest mostem łączącym pokolenia oraz kultury.

Projekt stworzony z szacunku do wielokulturowej historii regionu oraz z poszukiwania dróg łączących Rodzinę i Przyjaciół w owocach pracy – ku chwale Stwórcy oraz pożytkowi i radości Ludzi.

Dogodna lokalizacja, wiedza zdobywana pod okiem doświadczonych praktyków i wykładowców oraz proces ciągłego doskonalenia, każdego roku daje postęp
w drodze od pędu winorośli do napoju bogów.

Jako Winnica Silensi jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie.
O szczegółach na jego temat mogą Państwo przeczytać na winnicedolnoslaskie.pl

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na Inicjatywę Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina, w którą też jesteśmy zaangażowani. Ułatwia ona ludziom z całej Polski oraz z innych krajów zwiedzanie Dolnego Śląska i poznawanie zlokalizowanych w tym atrakcyjnym turystycznie obszarze browarów i winnic, poznawanie kultury browarniczej i winiarskiej, degustowanie najsmaczniejszych regionalnych wyrobów i poznawanie ludzi, którzy tworzą te niezwykle ciekawe miejsca.

RODZINA
STEFAŃSKICH

Rodzina Stefańskich przybyła do dzisiejszych Wojnarowic (wtedy Wernersdorf) w 1947 roku z okolic Laon we Francji, niosąc ze sobą bogate rodzinne tradycje. To relacje rodzinne dały początek winnicy Silensi. Dzięki pasji i wysiłkowi winnica staje się miejscem tworzenia wyjątkowych win i wspomnień.

My jako, Winnica Silensi pragniemy kontynuować swoją drogę, budując razem z rodzinami i przyjaciółmi nie tylko winnice, ale również trwałe i piękne relacje, które stanowią serce tego miejsca. Wspólne wysiłki w pielęgnowaniu zarówno winogron, jak i więzi, są kluczowym elementem naszej misji.

SZCZEPY

Gewürztraminer (Traminer Aromatico)

Szczep winorośli właściwej, mutant odmiany Savagnin rose, popularny w chłodniejszych rejonach winiarskich. Wyróżnia go szarawożółta skórka oraz charakterystyczna woń, która znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie zarówno niemieckiej, jak i włoskiej.

Cabernet Sauvignon

Jedna z najbardziej uznanych odmian winorośli właściwej na czerwone wino. Światową popularność zyskał dzięki swojej roli w winach z regionu Bordeaux, w których jest mieszany z merlotem i cabernet franc. W XX wieku cabernet sauvignon był najczęściej sadzoną szlachetną odmianą o ciemnej skórce, lecz w latach 90. szczep ustąpił pola merlotowi.

Sauvignon Blanc

Drugi pod względem wielkości światowych upraw biały szczep winorośli, pochodzący przypuszczalnie z regionu Bordeaux we Francji. Nazwa wywodzi się od francuskich słów sauvage (dziki) i blanc (biały), które odnoszą się do dziko rosnących krzewów tej odmiany na południowym zachodzie Francji. Szczep ten jest uprawiany jako podstawa orzeźwiających i wyrazistych wytrawnych białych win odmianowych.

Pinot Blanc (Weissburgunder)

Biała mutacja odmiany pinot uprawiana w wielu krajach. Z eleganckiego Weissburgundera produkuje się wina wytrawne, o świeżej kwasowości i delikatnie wyczuwalnych nutach owocowych, które są doskonałymi winami do posiłków, ale sprawdzają się także jako lekkie wina letnie.

Pinot Noir (Spätburgunder)

Szczep uważany za jedną z najstarszych i najszlachetniejszych odmian. Wymaga szczególnej troskliwości oraz ma wysokie wymagania co do gleby, klimatu oraz nasłonecznienia. Najprawdopodobniej wywodzi się z Burgund, gdzie przypuszczalnie uprawiany był od IV wieku. Z odmiany tej powstaje przede wszystkim wytrawne wino czerwone.

Riesling

Biała odmiana winorośli pochodząca z doliny Renu w Niemczech. Jest aromatycznym gatunkiem winorośli o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie i wysokiej kwasowości. Wykorzystywany jest do produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Rieslingi zazwyczaj są czyste odmianowo i nie są poddawane dojrzewaniu w dębowych beczkach.

Przyjedź camperem na naszą winnicę

Wystarczy zaledwie 20 minut jazdy od Wrocławia, by trafić do miejsca przyjaznego rodzinom, zwierzętom, kamperom oraz spotkaniom w plenerze. Można cieszyć się naturą i przestrzenią z niezapomnianym widokiem na Ślężę i Sudety

ZORGANIZUJ WYJĄTKOWY EVENT

Wesele

Przyjęcie okolicznościowe

Impreza firmowa

Inne wydarzenia